Príznaky tehotenstva

Ešte predtým, ako sa žena rozhodne navštíviť gynekológa, aby potvrdila respektíve vyvrátila tehotenstvo, môžu jej veľa napovedať aj príznaky, ktoré často sprevádzajú tehotenstvo. Medzi bežné príznaky tehotenstva môžeme zaradiť vynechanie menštruácie, rannú nevoľnosť, vaginálny výtok, citlivosť prsníkov, citlivosť na pachy, naduté brucho a taktiež bolesť hlavy, únava, ospalosť. Niektoré ženy majú schopnosť spoznať, že sú tehotné aj podľa svojej intuície. Treba povedať, že každé tehotenstvo je veľmi individuálne. Niektoré ženy nemusia mať žiadne zo spomínaných príznakov, iné môžu mať aj všetky.

Časté príznaky tehotenstva

Vynechanie menštruácie

17.08.2009 20:41
Jedným zo základných príznakov tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak dôjde u ženy k vynechaniu menštruácie, mala by si čo najskôr spraviť tehotenský test, ktorý je dostať voľne kúpiť v lekárni alebo v drogérii. V súčasnosti sú testy veľmi spoľahlivé, no nie je vylúčené ani jeho zlyhanie. Pri kladnom výsledku testu je potrebné potvrdiť tehotenstvo lekárom.

Ranná nevoľnosť

17.08.2009 20:41
Ranná nevoľnosť sa štatisticky vyskytuje u 50 percentách tehotných žien. Budúce mamičky môžu nevoľnosťou trpieť nie len ráno, ale aj v noci a často môže spôsobiť zvracanie. Pri pretrvávajúcich nevoľnostiach a dlhodobom zvracaní môžu nastať aj zdravotné problémy.

Vaginálny výtok

17.08.2009 20:45
Medzi ďalšie príznaky tehotenstva patrí vaginálny výtok. Ak výtok nepáli a ani nesvrbí, môžeme výtok považovať za ďalší z príznakov tehotenstva. Ak však výtok páli a svrbí, môže to znamenať príznaky pohlavnej choroby alebo infekcie. V takomto prípade je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Citlivosť prsníkov

17.08.2009 20:45
Medzi pomerne časté príznaky tehotenstva patrí citlivosť prsníkov na dotyk. Avšak citlivosť prsníkov môže znamenať aj príznaky nejakej choroby, preto treba citlivosť prsníkov konzultovať s vašim lekárom.

Citlivosť na pachy

17.08.2009 20:46
Počiatočné štádia tehotenstva prinášajú žene množstvo hormonálnych zmien, ktoré sa prejavujú citlivosťou na rôzne podnety ako sú niektoré pachy a chute. Tehotná žena môže taktiež pociťovať náhle zmeny nálad.

Naduté brucho

17.08.2009 20:46
Tento príznak môže, ale aj nemusí byť znakom tehotenstva. Taktiež môže súvisieť s inými zdravotnými problémami.

Bolesť hlavy a únava

17.08.2009 20:46
Bolesť hlavy môže byť príznakom tehotenstva, ale taktiež môže značiť aj ďalšie problémy.