Tehotenský test

Ak má žena začiatočné príznaky tehotenstva, ako je vynechanie menštruácie, rannú nevoľnosť, zmenu nálad a podobne, tak najspoľahlivejšou metódou overenia tehotenstva je tehotenský test.

Ako vybrať tehotenský test?

Súčasnosť ponúka veľký výber tehotenských testov. Jednotlivé druhy sa líšia citlivosťou, rôznymi, väčšinou nepodstatnými parametrami a cenou. Tehotenské testy je možné zakúpiť v lekárňach a taktiež aj v niektorých drogériách. Cena najlacnejších tehotenských testov začína už na niekoľkých eurách. Záleží len na finančných možnostiach. Tehotenský test sa každopádne vyplatí. Ak máte v peňaženke málo peňazí, postačuje kľudne kúpiť najlacnejšiu variantu a po týždni test zopakovať, aby ste sa vo výsledku uistila.

Domáci tehotenský test

Najznámejší tehotenský test, ktorý je ponúkaný na našom trhu je tehotenský prúžok. Spoľahlivosť tohto prúžku je vyše 90 percent. Pri všetkých tehotenských testoch je základ dodržať postup v návode.

Tehotenský test má veľmi jednoduché použitie. Na zopár sekúnd ponoríme tehotenský prúžok do ranného moču. Za pár minút zistíte výsledok. Dve čiarky znamenajú, že ste tehotná. Jedna čiarka na pásiku znamená, že nie ste tehotná. Tehotenský test skúma prítomnosť hormónu HCG, ktorý sa vylučuje do krvného obehu a do moču. Po oplodnení hladina hormónu rastie exponenciálne.

Ďalším typom tehotenského testu je tehotenská testovacia kazeta. Monitoruje otehotnenie po šiestich až pätnástich dňoch s presnosťou až 99 percent. Najrozšírenejším tehotenským testom je midstream. Tento test je vhodný pre profesionálne ako aj pre domáce použitie. Určený je hlavne pre tehotenské, ovulačné a menopauzové testy. Pacientka namočí koniec testera do moču na 5 sekúnd. Výsledok sa zobrazí v testovacom okienku.

Ideálnym riešením je tehotenský test po niekoľkých dňoch zopakovať pre potvrdenie výsledku. Pri pozitívnom výsledku je testu, je potrebné objednať sa k vášmu gynekológovi. Ten vám spraví krvné testy a nakoniec vykoná ultrazvukové vyšetrenie.