Ako otehotnieť?

Pred tým, ako sa žena rozhodne otehotnieť, mala by sa na tehotenstvo fyzicky a psychicky pripraviť. Značné množstvo žien užíva hormonálnu antikoncepciu, aby si mohli príchod svojho potomka naplánovať. Antikoncepciu sa doporučuje vysadiť a počkať

nejaký čas, kým prestane účinkovať. Zvyčajne je to doba do 3 mesiacov. Ženy, ktoré chcú otehotnieť, by sa na tehotenstvo mali pripravovať. Mali by dodržiavať zdravý životný štýl a zásady zdravej výživy. Je veľmi dôležité mať dostatok oddychu, spánku, relaxácie a taktiež pohybu na čerstvom vzduchu. Ženy by sa mali zdravo stravovať a mať dostatočný príjem tekutín. Samozrejmosťou je vyhýbanie sa cigaretám a alkoholu.

Pred otehotnením sa odporúča absolvovať lekársku prehliadku u obvodného lekára, ako aj u svojho gynekológa. Aby sa predišlo možným rizikám, je potrebné lekára informovať o prípadných ochoreniach a zdravotných problémoch.

Ak chcete otehotnieť, je vhodné mať pohlavný styk v tzv. ovulačnom období. Ovulačné obdobie prichádza uprostred menštruačného cyklu. Pri ideálnom 28 dňovom menštruačnom cykle ovulácia (uvoľnenie vajíčka) nastáva okolo 14 dňa. Vajíčko musí byť oplodnené do 24 hodín po ovulácii. Dobu ovulácie je možné zistiť meraním bazálnej teploty. Bazálna teplota sa meria ráno po prebudení 3 až 5 minút. Teplomer môžete zasunúť do úst, pošvy alebo konečníka (je potrebné dodržiavať zvolené miesto merania bazálnej teploty). Bazálna teplota je bežne 36,5º C. Jeden až dva dni pred ovuláciou sa zníži a následne zvýši o 0,3 až 0,6 º C a dosiahne takmer 37º C. Táto teplota potom trvá do 26. dňa cyklu. Na stanovenie ovulácie je možné použiť aj močové testy, ktoré sú presnejšie a pohodlnejšie.