Antikoncepcia

Antikoncepcia je ochrana pred nežiaducim otehotnením. Ženy, tak ako aj muži majú k dispozícii množstvo spôsobov, ako zabrániť nechcenému tehotenstvu. Antikoncepcia má 99 percentnú účinnosť. Ak zlyhá, je to zvyčajne v dôsledku vynechania hormonálnej antikoncepcie alebo pri zabudnutí užiť antikoncepciu v stanovenom čase.

Prirodzené metódy antikoncepcie

Do tejto kategórie patrí napríklad metóda plodných a neplodných dní a taktiež prerušovaná súlož. Tieto metódy nepatria medzi spoľahlivé druhy antikoncepcie.

Bariérová antikoncepcia

Mechanicky zabraňuje splynutiu vajíčka a spermie. Táto metóda kladie spermiám do cesty určitú bariéru – prekážku. Medzi bariérové druhy antikoncepcie patrí pesar, vaginálna diafragma, kondóm a iné.

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia patrí k najpoužívanejším a zároveň najspoľahlivejším metódam antikoncepcie. Táto metóda je vhodná najmä pre mladé ženy, ktoré majú stáleho partnera. Pri výbere vhodnej hormonálnej antikoncepcie je potrebné poradiť sa s vašim gynekológom. Iné druhy sa hodia pre mladé ženy a iné zase pre ženy staršie ako 35 rokov.

Chemické metódy antikoncepcie

Chemické metódy antikoncepcie fungujú na princípe znehybňovania alebo ničenia spermií.

Vnútromaternicové teliesko

Ďalším veľmi účinným typom antikoncepcie je vnútromaternicové teliesko. Bráni vajíčku, aby sa uhniezdilo. Tieto telieska môžu taktiež postupne uvoľňovať hormóny. Antikoncepcia je doporučená hlavne ženám, ktoré už rodili a neželajú si ďalšie dieťa.

Chirurgické metódy antikoncepcie – sterilizácia

Účinnosť tejto metódy je sto percentná. Táto antikoncepcia je nezvratná a je doporučená tým, ktorí nechcú mať deti. U žien sa chirurgickým zákrokom prerušia vajcovody a u mužov semenovody.