Tehotenstvo

Tehotenstvo, odborne zvané gravidita, je jedným z najkrajších období dospelej ženy. Tehotenstvo je obdobie, počas ktorého sa oplodnené vajíčko vyvíja v tele budúcej mamičky. Tehotenstvo trvá približne deväť mesiacov. Pre budúcu mamičku nastávajú krásne chvíle a tehotenstvo sa stáva nezabudnuteľným obdobím pre každú ženu. Môžeme ho rozdeliť do troch fáz, trimestrov.

Trimestre

Prvý trimester tehotenstva

Ženy trpia častými nevoľnosťami a taktiež ostatnými príznakmi tehotenstva. Z embria sa stáva plod a začína sa vyvíjať malý človiečik. V tomto štádiu sa tehotenstvo stáva zdrojom vývinu všetkých orgánov a na konci tejto etapy sa začínajú vyvíjať pohlavné orgány. Na začiatku tretieho mesiaca už môže budúca mamička cítiť prvé kopnutia. V tomto období je vhodné navštíviť gynekológa, aby skontroloval priebeh tehotenstva.

Druhý trimester tehotenstva

Druhý trimester trvá štrnásť týždňov a je pre ženu tým najkrajším obdobím tehotenstva. Hmotnosť ešte budúcu mamičku neunavuje a viac vníma jemnučké pohyby plodu. Žena pociťuje počas tehotenstva zvýšenú energiu a vnútornú spokojnosť. V tomto období sa zaokrúhľuje bruško a vytvárajú sa modrasté alebo červenkasté pásiky, ktoré zmiznú po tehotenstve.  Na pomoc proti tomuto sprievodnému faktoru tehotenstva existujú rôzne prípravky, ako napríklad masážne oleje z arniky. Zdravý a pokojný priebeh tehotenstva je dobre udržiavať športom a zdravou výživou.

 Tretí trimester tehotenstva

Posledný trimester trvá dvanásť týždňa. Toto obdobie je stále iba orientačné, pretože dieťa sa môže narodiť predčasne alebo po skončení obdobia. V tomto štádiu nie je tehotenstvo pre ženu jednoduché. Musí znášať ťažkosť pri pohybe. V záverečných týždňoch tehotenstva je potrebné pobaliť si potrebné veci do pôrodnice, aby bola nastávajúca mamička pripravená, keď prídu ťažkosti s neustálymi kontrakciami. V tridsiatomôsmom týždni  je potrebné zájsť k pôrodníkovi, aby žene vyšetril panvu kôli prípadným predčasným kontrakciám.

Počas tehotenstva je dobré zaistiť si materskú dovolenku a pripraviť výbavu pre novorodeniatko. Tehotenstvo je prekrásne obdobie, ktoré sa opakuje len párkrát v živote ženy a preto si ho treba vychutnať z celého srdca.